Rekiny istnieją dłużej niż ludzie, a nawet drzewa – od ponad 400 milionów lat. Obecnie w oceanach świata żyje 375 rodzajów rekinów – grupa drapieżników, które są niezbędne do utrzymania równowagi życia w morzach. Choć za sprawą filmów i książek zyskały wątpliwą reputację, te fantastyczne stworzenia są w większości przypadków płochliwe i przede wszystkim fascynujące. Poznaj sekrety na temat rekinów.
1. Rekiny nie mają kości. Ich szkielety są zbudowane z chrząstek, co czyni je lżejszymi i nadaje im elastyczność, dzięki czemu mogą się łatwo poruszać i być szybkie. Rekinem, który najlepiej wykorzystuje tę umiejętność jest mako, który potrafi pływać do 74 km na godzinę.
2. Ich skóra to pancerz. Wygląda na gładką i równą ale ich skóra jest bardzo szorstka, ponieważ mają maleńkie łuski wykonane z tego samego materiału co ich zęby, tworzące twardą siatkę, która je chroni. W tym tkwi kolejna ich moc: zmniejsza to tarcie w wodzie i nadaje im prędkość. Przekonasz się o tym po odwiedzeniu Oceanarium w Międzyzdrojach, gdzie można zobaczyć akwarium z rekinami.
3. Wieczne zęby. Podczas gdy ludzie mają średnio 32 zęby, które odnawiamy raz na całe życie, rekiny nigdy nie przestają ich odnawiać, ponieważ brakuje im korzeni i łatwo się łamią. Ząb rekina potrzebuje około tygodnia na wypadnięcie, nowy ząb może pojawić się już w ciągu jednego dnia. Mogą więc tracić nawet do 1000 zębów rocznie.
4. Świetny tropiciel. Jako dobrzy łowcy, rekiny mają doskonały zmysł węchu, potrafią wyczuć pojedynczą kroplę krwi z odległości co najmniej 100 metrów, w zależności od nozdrza, przez które odbierany jest zapach, jest ono kierowane w lewo lub w prawo.
5. Siedem zmysłów. Wszystkie rekiny mają na głowie i pysku system porów, zwanych ampułkami Lorenziniego, który pozwala im wykrywać sygnały elektryczne emitowane przez inne zwierzęta. Ten zmysł elektrorecepcji, który pozwala im odbierać bicie serca innej ryby z odległości metra. Ponadto, zdecydowana większość z nich ma podobną linię boczną, która wykrywa ruchy w wodzie.
6. Wielka siła woli. Rekiny mogą przez długie okresy pozostawać bez pożywienia i stosują środki oszczędzania energii, takie jak bardzo powolne poruszanie się. Tak jest w przypadku arktycznego rekina borealnego, który może żyć ponad 400 lat, a technika ta uczyniła go najdłużej żyjącym kręgowcem na świecie. Rekin ten porusza się bardzo powoli podczas okresów odpoczynku, niewiele ponad kilometr na godzinę, aby oszczędzać energię i móc przejść przez długi czas bez jedzenia.