Wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów (FIV) – wirus atakuje system immunologiczny, zagrażając jego funkcjonowaniu i czyniąc kota bardziej podatnym na inne zakażenia. Przenosi się poprzez wymianę krwi i płynów ustrojowych pomiędzy kotem chorym a zdrowym, zwłaszcza podczas kopulacji lub przez rany na pysku. Wirusem nie mogą zarazić się ludzie ani inne zwierzęta oprócz kotów. Zarażony kot może długo żyć, czując się dobrze i normalnie funkcjonując. Jedynym objawem jest zwiększona podatność na zakażenia oportunistyczne.
Grzybica – jest to choroba wywoływana przez pasożyty roślinne, widoczna zwłaszcza na głowie -sierść się przerzedza i można zauważyć łuszczące się strupy, szarawe lub żółte. Z grzybicą walczy się za pomocą preparatów przeciwpasożytniczych.
Toksoplazmoza – jest to choroba zakaźna, często bezobjawowa, z wyjątkiem łagodnej przejściowej biegunki. Jedynie u kotów immunosupresyjnych może dać poważne symptomy neurologiczne i wzrokowe.
Guzy – także kot może mieć guzy. Jeśli zauważymy nienormalne zaczerwienienia, powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza.
Kleszcze – to powszechny problem u kotów żyjących na wsi. Kleszcze są pasożytami żywiącymi się krwią swoich gospodarzy. Nie można ich lekceważyć, bowiem przenoszą różne choroby. Warto dodać, że masowy atak kleszczy może powodować anemię.